Kudowa Zdrój jest doskonałym miejscem zarówno na weekendowe wypady, jak i dłuższe urlopy. Oferta turystyczna obfituje we wszelkiego rodzaju zabytki, których zwiedzanie powinno być nieodłącznym elementem każdej wycieczki krajoznawczej. Dostarczają nam one wiedzy na temat szeroko rozumianej historii kraju, poczynając od kultury, poprzez politykę i życie społeczne włącznie. Kudowa Zdrój dysponuje kilkoma wspaniałymi zabytkami będącymi pamiątką dawnych lat i przekazem historycznym dla potomnych jednocześnie.

Jednym z takich wspaniałych miejsc jest kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to murowana obiekt sakralny, który w obecnej postaci powstał na bazie świątyni wybudowanej w pierwszej połowie siedemnastego wieku, a w późniejszych latach wielokrotnie rozbudowywany. Charakterystycznym elementem wystroju kościoła jest znajdująca się tam figurka świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, której pochodzenie oraz data powstania nie są znane, ale z pewnością jest to jeden z najstarszych zachowanych elementów dekoracyjnych w świątyni. Nie bez znaczenia jeżeli mowa o zabytkach jest pochodzący końca osiemnastego wieku tutejszy Park Zdrojowy. Obejmuje on teren ponad dwunastu hektarów połaci ziemskiej i zdobiony jest rozmaitą roślinnością, głównie wspaniałym, również egzotycznym drzewostanem oraz okazami kilkusetletnich jesionów czy bukw. Wiosną rozkwitają tutaj wspaniałe, starannie zadbane dywany kwiatowe.

Do tutejszych zabytków należy również a może przede wszystkim miasto jako całość. Uznaje się je za typowy urbanistyczny zabytek, świadczący o historycznym aspekcie budowy w tym rejonie. Pierwsze wzmianki o zaludnieniu tych terenów sięgają początków czternastego wieku, lecz wtedy była to jeszcze niewielka, lecz prężnie rozwijająca się wieś. Przyjeżdżając na weekend do tego urokliwego miasteczka zdrojowego, turyści nie muszą się martwić o noclegi. Kudowa Zdrój dysponuje wieloma miejscami zapewniającymi pobyt. Są to zarówno ośrodki wczasowe, pensjonaty, kwatery prywatne i hotele, ale również sanatoria. Tych ostatnich Kudowa słynie, jako znane w całe Polsce, ale i Europie miasteczko uzdrowiskowe.