Karpacz to sztampowa górska miejscowość wypoczynkowa, położona u podnóża Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy. Rejon ten należy do najpiękniejszej części Sudetów Zachodnich, a także stanowi najpopularniejsze miejsce w Karkonoszach. Miasto ulokowane jest w wąskiej i wyjątkowo stromej dolinie Łomnicy na wysokości od 480 do 885 m n.p.m. Historię Karpacza najlepiej przybliża otwarte w 1974 roku Muzeum Sportu i Turystyki. Kolekcja pozwala lepiej zaznajomić się z m.in. pogańskimi kultami, poszukiwaniem karkonoskich skarbów przez walońskich górników, a także działalnością ludowych zielarzy-laborantów.

Najważniejszą zaletą jest oczywiście sport i turystyka. Chcąc zobrazować Karpacz w zaledwie kilku słowach byłyby to przed wszystkim: doskonałe warunki terenowe, kapitalny klimat, popularny ośrodków sportów zimowych, wspaniała stacja klimatyczna oraz punkt wyjściowy wielu tras turystycznych. W częściach: centralnej i górnej Karpacza występuje parę soków narciarskich,a pośród nich renomowana Kolorowa. Oferuje ona w zimie jazdę na nartach, a latem zjazd saniami z rolkami po rynnie. Surowy klimat powoduje to że pokrywa śnieżna zalega tutaj przez niemal 100 dni w roku. W efekcie Karpacz cieszy się idealnymi warunkami do oddawania się białemu szaleństwu.

Największą renomą cieszy się kompleks „Kopa”, który tworzy sieć wyciągów orczykowych i krzesełkowych, przy czy te ostatnie działają bez względu na porę roku. Do największych atrakcji turystycznych w Karpaczu należą: średniowieczna drewniana świątynia Wang (sztandarowy zabytek Karpacza), Muzeum Zabawek i Lalek, Dziki wodospad, miasteczko Western City, skocznia narciarska Orlinek, Zapora na Łomnicy. Po wyczerpujących wędrówkach nadchodzi czas na odpoczynek. Karpacz posiada niezwykle bogatą bazą noclegową. Jeśli potrzebujemy chwili odprężenia, regeneracji sił witalnych organizmu, albo po prostu czasu tylko dla siebie oferta SPA wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Ośrodki SPA w Karpaczu oferują takie pakiety pobytowe, jak: chwila wytchnienia, Wielkanoc, dla rodziców, kropla relaksu, algowe szaleństwo, męska sprawa itp. Jeśli chodzi o gości biznesowych, to i tutaj Karpacz wykazuje się rewelacyjnymi warunkami. Ośrodki szkoleniowe w Karpacz gwarantują szyk, przestronne wnętrza, dobry gust oraz wysoką jakość obsługi. Kurort dysponuje także szeregiem luksusowych i ekskluzywnych hoteli dla najbardziej wymagających turystów. Wybór hotelu w Karpaczu to znakomita opcja dla osób ceniących sobie komfort i wygodę. Natomiast gospodarstwa agroturystyczne stanowią alternatywę dla turystów przykładających znaczną wartość do wypoczynku na łonie natury. Jednym zdaniem poszczególne ośrodki obiekty turystyczne oferujące noclegi w Karpaczu urzeczywistnią nawet najbardziej wyszukane potrzeby.