Zależy to od typu osobowości oraz samej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Jednak opanowanie stresu pozwala nam nie tylko czuć się lepiej, ale przede wszystkim być świadomym. Oznacza to, że potrafimy myśleć trzeźwo, racjonalnie. Jest to rzecz najważniejsza. Poniżej są rozpisane metody antystresowe, których nie powinno się stosować jednocześnie. Najlepiej będzie wybrać tę, która przyniesie nam najlepsze efekty, czyli zwyczajnie pasuje do naszego charakteru, rodzaju pracy i możliwości.
Polega ona na zrozumieniu prawdy, że nie jesteśmy swoją pracą. Wydaje się banalne, ale wielu ludzi identyfikuje się z pracą tak, jakby bez niej stanowili jakąś inną istotę. W rzeczywistości stanowisko i poziom zarobków nie są naszą składową. Kiedy sobie to uświadomimy, analizując otaczającą nas rzeczywistość, stres związany z pracą minie. Niestety, od dziecka uczy się nas identyfikować ze swoją pensją, pochodzeniem czy stanowiskiem.
Tymczasem nie jesteśmy żadną z tych powyżej wymienionych rzeczy. Często wydaje się nam , że tracąc pracę, tracimy część siebie — nic bardziej mylnego. My nie zmieniliśmy się ani trochę. Zrozumienie tych prawd jest trudne i wymaga czasu. Jednak nie każdy jest skłonny przyjąć pewien rodzaj myślenia, a także poświęcić czas na analizę samego siebie i otaczającej go rzeczywistości. Jest to zrozumiałe. Dlatego właśnie owa technika może być bardzo skuteczna, gdy zastosuje się ją w przystępnej formie: „Istnieje JA prywatne i JA pracujące” .