Technika nadgarstków i punktu X

To bardzo prosta metoda, która pozwala skupić się na rzeczywistości wokół nas, a także zniwelować stres. Jej meritum stanowi ból. Brzmi to dziwacznie, ale prawdą jest, że lekki ból wpływa na mózg stymulująco, a nasza świadomość powraca do tego, co namacalne, odrywając się od abstrakcji. Stres bowiem wynika z myślenia abstrakcyjnego.

Jeżeli siedzimy przy stole, wystarczy wcisnąć nadgarstki w blat, aby odczuć leki ból. Zapewniam , że powrócimy do rzeczywistości, a stres po kilku sekundach ustąpi miejsca im pulsowi docierającemu z naszych dłoni — przywraca to trzeźwość myślenia.

Możemy również schować ręce pod stół i wcisnąć punkt na dłoni, znajdujący się między kciukiem a kośćmi śródręcza. Nie tylko nie zaśniemy, ale też będziemy myśleć spokojnie i racjonalnie. Dużym plusem tych metod jest to, że nikt nawet nie zauważy, iż je stosujemy.

Powyższy fragment pochodzi z książki Manipulacja Neuroperswazyjna Jacka Ponikiewskiego. Pełną wersję produktu możesz kupić tutaj.

Czy znasz jeszcze jakieś inne skuteczne techniki antystresowe? Czy stres utrudnia Ci działanie? Napisz o tym w komentarzu!