Czym różni się morska prognoza pogody od lądowej?

Nie od dziś wiadomo, że dostęp do informacji wszelakiej maści jest dla ludzi ogólnodostępny i powszechny. Codziennie jesteśmy bombardowani masą newsów, plotek, ale także i przydatnych nowin zarówno tych światowych, jak i lokalnych.
Doskonałym przykładem jest szereg prognoz pogody, jakich możemy spodziewać się dosłownie wszędzie. Otwierając lokalną gazetę, włączając telewizor czy przeglądając ulubiony portal informacyjny w internecie. Dodatkowo zdecydowana większość dostęp do podstawowych danych pogodowych ma na wyciągnięcie ręki na ekranie głównym swojego smartphone’a. Między innymi z tych powodów prognozy te są pomijane i nie zwracamy nawet na nie swojej jakże cennej uwagi. Jednak niewielu z nas ma świadomość tego, że istnieje wiele wyspecjalizowanych pod różnymi względami, tworzonych dla wąskiej grupy społeczeństwa doniesień pogodowych. Najlepszym tego przykładem może być morska prognoza, która kierowana jest głównie do rybaków, żeglarzy, mieszkańców nadmorskich miejscowości.
Biorąc za przykład nasze rodzime podwórko, to jaka pogoda na Bałtyku będzie danego dnia, jest jedną z najważniejszych informacji, jaką może otrzymać mnóstwo osób.
Prognoza taka różni się od standardowej takimi danymi jak wysokość fali morskiej, kierunki i rodzaje prądów, różnice ciśnień.
Dużo większą uwagę poświęca się także sile i kierunkom wiatru, co pozwala przewidzieć, lub uniknąć niespodziewanego spotkania z groźnym w skutkach sztormem.
Trzeba mieć na uwadze, że bez tych informacji praca na morzu byłaby jeszcze bardziej niebezpieczna.