Morska prognoza. Pogoda dla rybaków na Bałtyku.

Morskie prognozy pogody opracowują synoptycy. Synoptyk opracowuje mapy synoptyczne, analizuje dane meteorologiczne i ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogody. Synoptyką nazywamy dział meteorologii, który zajmuje się prognozowaniem pogody. Pogoda dla rybaków na Bałtyku opracowywana jest między innymi przez Biuro Meteorologiczne Prognoz Morskich w Gdyni. Jest aktualizowana na bieżąco. Jest bardzo ważna dla rybaków.
Pogoda ma wpływ na aktywność żerowania ryb. Dotyczy to żeru spokojnego i żeru drapieżnych ryb. Nagłe skoki ciśnienia i gwałtowna zmiana aury nie sprzyja połowom.
Bałtyk położony jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Ze wszystkich stron jest otoczony lądem. Linia brzegowa Bałtyku to liczne zalewy, zatoki, wyspy i wysepki. Bałtyk zaliczamy do wód słonawych. Wpada do niego około dwustu pięćdziesiąt rzek. Największe to: Odra, Wisła i Newa.
Pogoda dla rybaków na Bałtyku ma wpływ na połów takich ryb jak: dorsz, szprot, śledź bałtycki, belona, flądra, sieja, turbot, luksusowy łosoś, węgorz i morszczuk. Pogoda dla rybaków na Bałtyku najczęściej przewiduje liczne sztormy i ich przemieszczenia. Jest podzielona na akweny. Pięć akwenów to: Bałtyk północny, Bałtyk zachodni, Bałtyk południowy, Bałtyk centralny i Bałtyk wschodni. Najgroźniejsze sztormy są z akwenu zachodniego. Silne wiatry przybierają prędkość do stu dziesięciu kilometrów na godzinę. Przed połowem należy sprawdzić, jaka jest pogoda dla rybaków na Bałtyku. Czynniki pogodowe, mają znaczny wpływ na powodzenie połowów.