W Pacanowie kozy kują…

„W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa” – Kornel Makuszyński.
Niewiele jest osób w Polsce, które nie znałyby historii biednego koziołka, który szukał po calutkim świecie miejsca, gdzie kozy kują. A jak się sława Pacanowa zaczęła i jakie atrakcje znajdują się tam tam dzisiaj?
Jak głosi legenda w jednej z krakowskich przedwojennych kawiarni siedział ubogi, przygnębiony mężczyzna. Przy sąsiednim stoliku siedział Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz. W pewnym momencie zwrócili uwagę na smutnego pana i spytali skąd pochodzi. okazał się, że z Pacanowa, małej i biednej miejscowości. Wtedy to właśnie Makuszyńskiemu przyszedł do głowy pomysł, aby pomóc owemu panu i rozsławić Pacanów Atrakcje, które się tu dzisiaj mieszczą w dużej mierze zawdzięczają swoją obecność historii koziołka Matołka.
Obecnie na rynku w Pacanowie stoi pomnik Koziołka Matołka. Mieści się tu również Europejskie Centrum Bajki. Oprócz sali kinowej i teatralnej znajduje się tak także kuźnia, w której, jak to wymyślił Kornel Makuszyński, Kozy kują. To piękny, atrakcyjny park rozrywki dla dzieci, w którym znajduje się również teren spacerowy i odpoczynkowy, inne postaci z bajek, słynne cytaty z Książki Kornela Makuszyńskiego; odbywają się ciekawe warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci. Ciekawą atrakcją jest ratusz i rynek – współczesna budowla stylizowana na wiek XIX, ratusz zawiera symbol miasta – kozę.
I tak Matołek ma już dokąd wracać, bo Pacanów poddał się pisarskiej wyobraźni, która okazała się silniejsza od rzeczywistości.