Góry przez cały rok przyciągają wielu turystów, poprzez amatorów spokojnych pieszych wędrówek, do zwolenników wspinaczki górskiej czy miłośników rowerów górskich. Planując dłuższy pobyt w górach, musimy wcześniej pomyśleć o miejscu, w których się zatrzymamy. Noclegi w górach oferowane są przez różne pensjonaty, wille i schroniska.

W bardziej komfortowych pensjonatach możemy spodziewać się m.in. pełnego wyżywienia, bezprzewodowego Internetu, placu zabaw dla najmłodszych i zorganizowanych atrakcji np. zwiedzenie okolicy. Takie miejsca doskonale sprawdzą się dla rodzin z dziećmi i dla ludzi pragnących spokojnego wypoczynku.

Nie mniejszą popularnością cieszą się schroniska. Dotarcie do tego typu miejsc przeważanie zajmuje trochę czasu, ponieważ znajduje się przy szlakach turystycznych, poza zabudowanymi obszarami. Koneserzy tego typu miejsc wskazują jednak na niepowtarzalny klimat i wieczory spędzone przy ognisku przy dźwięku gitary. Obsługa zapewnia minimalny zakres usług, związany z noclegiem i wyżywieniem.

Wybór odpowiedniego obiektu noclegowego zależy od zasobności naszego portfela i naszych preferencji co do wygód i oferowanych usług w miejscu pobytu. Niezależnie od tego, na jakie noclegi w górach się zdecydujemy, warto jest odpowiednio wcześniej zarezerwować sobie miejsce, zwłaszcza w wysokim sezonie.