Czy wiesz, że Nowy Jork w momencie jego zakupu wart był „aż” 24 dolary? W dzisiejszych czasach ta suma wydaję się wręcz śmieszna, ale cofnijmy się jednak do czasów, gdy rodził się współcześnie znany nam Nowy Jork. Były to czasy bardzo burzliwe, ale prowadzące do uzyskania pełnej niepodległości Ameryki.
Śladami handlu

Nie wszyscy wiedzą, że Nowy Jork żył kiedyś z handlu futrami. Jego tereny zostały zdobyte aż w 1524 roku przez Giovanni Verrazano i już wówczas toczył się ogromny bój o te miasto, a dziś możesz mieć tanie loty do Nowego Jorku w każdym momencie i bez czekania aż ktoś odkryje za nas wcześniej urok Nowego Jorku.
Nowy Amsterdam

Wprawdzie dzisiejsza nazwa miasta to Nowy Jork, ale gdy cofniesz się do roku 1614 to dowiesz się, że miasto te znane było ówczesnym tubylcom, czyli Indianom Algonkinowie, pod nazwą Nowy Amsterdam. Skąd wzięła się jednak ta nazwa? Miasto pierwotnie założone zostało przez Holendrów, którzy licznie osiedlili się na tych terenach i w 1624 r. założyli Holenderską Kompanię Zachodnioindyjską. Powstała tam wówczas pierwsza osada kupiecka, a całą kolonię z czasem nazwano Nowymi Niderlandami.
60 guldenów czyli pozwolenie na osiedlenie

Nie od razu jednak było tak łatwo podbić ówczesny Nowy Amsterdam. Holendrzy musieli zapłacić nie małą cenę za założenie tam własnej kolonii. Indianie zgodzili się sprzedać Nowy Jork za bagatela 60 guldenów czyli obecnie 24 dolary, aczkolwiek wartość tą historycy ocenili na podstawie sprzedanych błyskotek dla Indian. Za błyskotki kupiony został Manhattan, który dziś mieni się także, ale tym razem światłami znakiem neonów.
Czas na niepodległość

Na osiedlonych terenach przez Holendrów, szybko pojawiła się chęć pozyskania taniej siły roboczej, która wpłynęła pozytywnie na zamieszkane tereny. Doskonałym rozwiązaniem było sprowadzenie tubylców z Afryki. Jednak jak można było się spodziewać szybko doszło do protestów niewolników i powstania pierwszych zrywów niepodległościowych. Właściwa wojna o niepodległość wybuchła w 1776 roku, a poprzedziły ją m.in. wojna między Anglikami a Francuzami i Indianami oraz tzw. herbatka bostońska, gdy w ramach protestu rebelianci zatopili nowojorski ładunek herbaty.
O historii Nowego Jorku można było by długo pisać, ale czy nie lepiej dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym mieście na żywo?!