Zapewne większość czytelników kojarzy książkę Juliusza Verne’a pt. „W 80 dni dookoła świata”. Opowiada ona o niejakim panu Fogg, który założył się z kilkoma dżentelmenami, że w 80 dni uda mu się objechać całą kulę ziemską. Działo się to w XIX wieku, i oczywiście ta sztuka mu się udała.
Ale nastał XX wiek, a z nim nowe sposoby podróżowania – latanie samolotami.
Od czasów pierwszego lotu, trwającego zaledwie kilkadziesiąt sekund, minęło przeszło 115 lat. Przez ten czas lotnictwo kolosalnie się rozwinęło, więc czas okrążenia kuli ziemskiej jest nieporównywalnie krótszy, niż uczynił to bohater powieści Verne’a.
Samoloty to poniekąd powietrzne autobusy. Również trzeba kupić bilet, udać się na miejsce wylotu i wsiąść do samolotu, by dotrzeć do wybranego celu.
Każdy lot odbywa się podobnie. Zdarza się, że czasami trzeba się przesiadać na inny samolot, ale to tylko w przypadku braku lotu bezpośredniego lub decyzji podróżującego.
Dużym powodzeniem cieszą się kraje europejskie. W zasadzie bez problemów można kupić bilet na samolot do Londynu, Berlina czy Sztokholmu, a trasy są na tyle krótkie, że można sprawy załatwić w tym samym dniu a wieczorem wrócić do Polski.
Bardzo popularne są loty tanimi liniami. Cena jest nieporównywalnie niższa niż na samoloty dużych towarzystw lotniczych, a na krótszych trasach sprawdzają się znakomicie. Tanie linie lotnicze są z reguły rejsami docelowymi i odbywają się bez przesiadek.
Loty Kraków Sztokholm mogą być i z przesiadką, i bezpośrednie. Te bezpośrednie trwają dużo krócej, ponieważ leci się z miasta wybranego, docelowo do Sztokholmu, te z przesiadkami są znacznie dłuższe i droższe. Cena droższych biletów wiąże się również z różnymi wysokościami opłat lotniskowych na lotniskach zagranicznych.