Odchudzanie to ostatnimi czasy bardzo nośny temat. Wszystkie media podejmują go w mniejszym lub większym stopniu. Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszy to obowiązująca moda na bycie szczupłym i sprawnym. Lansują ją przede wszystkim gwiazdy ekranu oraz celebryci. Z każdej strony internetowej atakują nas zdjęcia celebrytek zrobione przed lustrem, na których prezentują one swoje szczupłe figury.
Drugi powód, że dieta i odchudzanie to temat na czasie, to coraz większa świadomość, że nadwaga i otyłość szkodą zdrowiu, a nawet zagrażają życiu. Coraz głośniej mówi się o tym, że jest to coraz poważniejszy w Polsce problem. Już nie wypada mieszkańcom naszego kraju podśmiewać się z Amerykanów i ich nadwagi. Polacy, w tym niestety też polskie dzieci, coraz częściej mają ten sam problem. Coraz głośniej alarmują o tym lekarze, którzy mają dostęp do opracowań w tym temacie.
W takiej sytuacji rośnie też liczba wydawnictw, których tematyką jest dieta i odchudzanie oraz pokrewne dziedziny: stron internetowych, książek, programów telewizyjnych i audycji radiowych. Obecnie nie jest już problemem dowiedzieć się, jak komponować swoją codzienną dietę i jaki tryb życia prowadzić, aby zachować szczupłą sylwetkę. Te trendy lansują również znani celebryci, dzięki czemu pomagają kształtować świadomość obywateli.