Ostatnimi czasy obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania turystyką. Ludzie pragną podróżować, zwiedzać świat, poznawać nowe kultury, uczyć się przy tym wielu przydatnych rzeczy.

Oczekiwania związane z wyjazdami także się zmieniły. W centrum zainteresowania znalazły się nie tylko nadmorskie kurorty, gdzie można korzystać z kąpieli morskich i opalania się. Wielu, szczególnie młodych, ludzi pragnie zwiedzać miasta i poznawać życie swoich europejskich sąsiadów. Stąd nakierunkowanie na miasta Europy Zachodniej. Jednym z często odwiedzanych miast jest stolica Niemiec- Berlin.

Berlin leży stosunkowo blisko Polski, z Warszawy jest to odległość około 590 km, a z Poznania tylko 280 km. Co ciekawego ma do zaoferowania odwiedzającym? Obok zabytków, cennych dla kultury budowli znajdują się w nim także niesamowite, nowo powstałe obiekty architektoniczne. Nowoczesny Berlin pełen drapaczy chmur, budynków o niepowtarzalnych kształtach łączy się z zabytkowym Berlinem. Jest to miasto, które zachwyca tym połączeniem i przyciąga tym samym wielu turystów.

O Katedrze Berlińskiej, Bramie Brandenburskiej czy Kościele Wilhelma słyszał zapewne każdy. Jakie nowoczesne elementy łączą się z tymi zabytkami? Jednym z nich jest kopuła wieńcząca budynek Reichstagu. Sam budynek powstawał na przestrzeni wielu lat, plany architektoniczne sięgają lat 1884-1894. Po wojnie został odbudowany, a w latach 90. zbudowano wysoką na 23 metry szklaną kopułę, do której można się dostać za pomocą oszklonej windy. Kopuła jest ekologicznym projektem Normalna Fostera. Światło słoneczne dostaje się do sali posiedzeń dzięki systemowi luster, system ogrzewania sięga 300 metrów pod ziemię, a do klimatyzacji wykorzystano wody gruntowe. Reichstag to doskonały przykład współgrania tradycji i postępu technicznego.

Nowoczesny Berlin to także Nowy Dworzec Główny Hauptbahnhof, który znajduje się w centrum stolicy Niemiec. Powstał on w rekordowym czasie 4 miesięcy i stanowi jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Zwiedzając Berlin, warto pamiętać o tych nowoczesnych budowlach, które stanowią znak naszych czasów.