Wielu mężczyzn ceni kobiety, które nie myślą utartymi schematami, a inicjatywę z ich strony traktują, jak komplement. Równie wielu mężczyzn nie lubi, kiedy kobiety przekraczają pewne granice, w tym zapraszają ich na randki. Dlatego pytanie ‘Kto pierwszy powinien zaprosić na randkę?’ pozostaje dalej aktualne.

Dawniej kobietom nie wypadało zaprosić mężczyzny na randkę. Także do dziś panuje pewien konserwatywny model w relacjach między kobietami i mężczyznami, w którym kobiecie wciąż robić tego nie wolno. Jednak czasy się zmieniają. Relacje damsko-męskie też. Spora część kobiet i mężczyzn przestała widzieć niewłaściwe zachowanie wtedy, kiedy kobieta proponuje randkę mężczyźnie.

Klasyczny savoir-vivre mówi, że to mężczyzna powinien pierwszy zaproponować kobiecie spotkanie. Ale nawet etykieta nadąża za zmianami społecznymi, i szanuje niezależność kobiet. Kobieta może zaproponować spotkanie, ale powinna upewnić się, że mężczyzna, którego chce lepiej poznać jest wolny i nie powinna zapraszać mężczyzny do siebie do domu na pierwszej randce.

Ten sam savoir-vivre mówi, że osoba zapraszająca na randkę reguluje rachunek w restauracji czy kawiarni. Jeśli zaproszony mężczyzna zaproponuje, że zapłaci, wypada się na jego propozycję zgodzić. Jeśli nie – nie wolno go do tego zmuszać. Można także rachunek uregulować wspólnie.

Niektóre kobiety myślą, że zaproszenie mężczyzny na randkę jest, jak falstart. I mogą mieć rację. Ale pytanie brzmi czy naprawdę chcą spotykać się z mężczyzną, który nie przepada za kobietami przejmującymi inicjatywę? Ma oczywiście do tego pełne prawo. Tak, jak kobieta do okazywania mężczyźnie swojego zainteresowania, jeśli to jest zgodne z jej charakterem.

Dlatego, jeśli jesteś kobietą, która wie czego chce, możesz wykonać pierwszy krok. Nie jest to przecież jednoznaczne z wyznawaniem wielkiej miłości. Jest to po prostu sygnał, że mężczyzna Ci się podoba i chciałabyś go lepiej poznać. Będzie jeszcze czas na to, aby to on wykazał się swoją inicjatywą. Być może poczuje się doceniony, że taka fajna, atrakcyjna i przebojowa dziewczyna, jak ty wybrała właśnie jego? W zapraszaniu mężczyzn na randki jest jeszcze jeden, być może istotny aspekt – mężczyźni bardzo rzadko kobietom odmawiają.