W malowniczej gminie Solina leży piękna, dość duża wieś o nazwie Wołkowyja. Niegdyś zamieszkiwana przez Polaków i Ukraińców, stanowi dzisiaj wspaniałą atrakcję turystyczną regionu. Część wsi została zalana wodą podczas budowy ogromnej zapory wodnej na Solinie. Pozostała część jednak jest dzisiaj wspaniałą bazą wypadową w Bieszczady i miejscem wymarzonych wakacji w gronie rodziny czy przyjaciół. Urok tego miejsca potęguje niesamowita cisza i spokój panujące w tym regionie. Tutaj naprawdę można wypocząć, zapomnieć o całym świecie i oddać się naturze.

Przebywając w Wołkowyi, warto odwiedzić piękny kościół parafialny św. Maksymiliana Kolbe i malowniczą, wysoką wieżę-dzwonnicę stojącą tuż obok niego. Stamtąd można zauważyć pozostałości po kościele, który został rozebrany w 1967 roku. Ciekawostką jest fakt, że w miejscu świątyni, mieszkańcy postawili na zalewie charakterystyczną boję z trzema powiewającymi na wietrze flagami. Pomimo faktu, iż Wołkowyja nie jest typową wsią turystyczną o ogromnej liczbie atrakcji i tłumie turystów, miejsca noclegowe w sezonie letnim są zajęte w 100%. Dlatego zanim spakujemy walizki, warto rozważyć kwestię jaką są noclegi. Sieć noclegów w Wołkowyi jest rozwinięta, jednak domków letniskowych często brakuje. Dlatego też nie wolno odkładać terminu rezerwacji noclegu na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że będzie po prostu za późno.

Wołkowyja jest świetnym miejscem na wakacje z dziećmi. Cisza, spokój, łatwy dostęp do wody, krystalicznie czyste powietrze – to wszystko sprawia, że wakacje spędzone tutaj będą niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a najbardziej zachwyceni będą miłośnicy ciszy, spokoju i bliskości z naturą. Dla tych, którzy kochają piesze wędrówki, Wołkowyja może stanowić wspaniałą bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki, kuszące cudownymi widokami i wspaniałymi szczytami do zdobycia. Warto wybrać się choćby na jeden z nich, nie każdy wymaga świetnego przygotowania i wspaniałej kondycji. Wspomnienia są niezapomniane, a Bieszczady mają w sobie coś, co przyciąga. Wystarczy tylko raz zasmakować ich uroku, by wracać tu każdego roku. Wołkowyja jest wsią zdecydowanie godną odwiedzenia i spędzenia w niej niezapomnianych wakacji. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.