Kobiety często mówią, że mężczyźni znają tylko kilka podstawowych kolorów i na próżno można z nimi wybierać kolory farb do pomalowania sypialni, czy pokoju dziennego. Jest w tym zairno prawdy. To właśnie mężczyźni są dużo bardziej od kobiet narażeni na daltonizm, czyli problem w rozróżnianiu kolorów, który dotyczy barwy czerwonej oraz zielonej.
A przecież świat jest złożony z kolorów!

Anomalia widzenia barw objawiać się może w problemach w rozróżnianiu jednej konkretnej barwy lub kombinacji kilku barw. Daltonizm dotyczy jak już wcześniej zostało wspomniane barwy czerwonej oraz zielonej. Jest to choroba mająca przede wszystkim podłoże genetyczne. Oko zdrowego człowieka jest w stanie rozpoznawać wiele barw, a odpowiedzialne są za to specjalne czopki. To dzięki nim wiemy, że trawa jest zielona, a pomidory czerwone. Niestety u osób cierpiących na zaburzenia rozpoznawania barw czopki te są wadliwe i anomalia barwstąd też problemy z rozróżnianiem barw, głównie tych dwóch podstawowych, a więc czerwonej oraz zielonej.

Obecnie diagnostyka jest na dość wysokim poziomie, więc daltonizm można wykryć za pomocą specjalistycznych testów. Osoby cierpiące na zaburzenia rozpoznawania kolorów często zadają wiele pytań, czy mogą studiować na kierunkach technicznych, czy mogą być kierowcami czy lotnikami. Nie jest to takie proste, bowiem chyba nikt nie wyobraża sobie tego, by na ulicę mógł wyjechać ciężarówką człowiek, który nie rozpoznaje barwy czerwonej oraz zielonej. Mogłoby się to skończyć tragicznie. Na szczęście medycyna dzisiaj leczy daltonizm i to na pewno jest duża szansa dla osób cierpiących na tego rodzaju zaburzenia.