Mazury walczyły w tym roku o dostanie się na listę cudów świata. Niestety nie udało się choć nie wiadomo czy w przyszłości takie starania nie osiągną powodzenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Mazury są jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, charakteryzują się niesamowitym klimatem, pięknymi widokami i możliwością wypoczynku na łonie natury.

Nie dziwi więc, że co roku w to miejsce przyjeżdża ogromna ilość turystów. Nie dziwi również to, że na tym terenie tak dużo gospodarstw domowych zarabia na oferowaniu noclegów dla spragnionych odpoczynku wczasowiczów. Agroturystyka na tym terenie kwitnie co można zaobserwować chociażby po ofertach pojawiających się w Internecie. Po wpisaniu w wyszukiwarce agroturystyka pokoje lub agroturystyka noclegi można zauważyć, że najwięcej ośrodków znajduje się w górach, nad morzem i właśnie w okolicach mazurskich jezior.

Agroturystyka zatem w tych regionach jest mocno rozwinięta, a domy oferujące noclegi mają coraz więcej do zaoferowania. W pierwszej kolejności jest to na pewno cena (zdecydowanie niższa niż w hotelach), a z drugiej odpowiednie położenie. Bliskość mazurskich jezior sprawia, że obiekty agroturystyczne zapewniają swobodny dostęp do przystani, do firm wynajmujących sprzęt wodny, a także do wszelkich innych atrakcji związanych z okolicą Mazur. Nie ma się zatem co dziwić, że agroturystyka na tych terenach kwitnie.

Osoby przyjeżdżają tutaj głównie po to żeby odpocząć wśród piękna otaczającej ich przyrody i potrzebują tak naprawdę tylko lokum na noc. W dzień przecież turyści spędzają czas nad jeziorami, na jachtach i żaglówkach oraz zwiedzając okolicę.