Turystyka w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Szczególnie od 2004 roku, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, liczba odwiedzających nasz kraj turystów systematycznie wzrasta.
Turyści odwiedzają przede wszystkim miasta takie jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Poznań. Do najciekawszych regionów turystycznych w Polsce należą: wybrzeże Bałtyku, Tatry, Mazury, Sudety i Puszcza Białowieska. Środowisko naturalne jest tutaj bardzo zróżnicowane i ciekawe, strefa klimatyczna umiarkowana.
Nasz kraj oferuje przyjeżdżającym liczne atrakcje, takie jak: zwiedzanie zabytków, morze, góry, agroturystykę, trekking, wspinaczkę.
Wśród zabytków w Polsce wiele zostało wpisanych na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to między innymi: Stare Miasto w Krakowie i Warszawie, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bośni, Zamek w Malborku, obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.
Dochody jakie czerpie nasz kraj z turystyki systematycznie wzrastają: w 2012 roku były o 16% wyższe niż w roku poprzednim.