Szlakiem błędnego rycerza – Don Kichot

Pomysł wycieczki po krainie Don Kichota bohatera powieści pisarza Miguela Cervantesa z pewnością nie jedna osoba miała już w głowie. Idąc śladami sławnego bohatera możemy spędzić niezapomniany urlop z drugą połówką lub paczką znajomych oczarowanych okolicami, w których rozgrywały się wydarzenia powieści. Przed wyjazdem należy ustalić kilka konkretów: po pierwsze znaleźć i zarezerwować lot, znaleźć hotele, wynająć samochód, który przyda się na miejscu, na koniec pozostaje spakowanie się.

Startujemy liniami lotniczymi z Warszawy, dwie godziny później lądujemy w Madrycie, przy okazji możemy zwiedzić stolicę Hiszpanii. Do zobaczenia jest Palacio Real, czyli Pałac Królewski, największy w Europie, park pałacowy Campo del Moro. Teatr Królewski i monumentalną, katedrę Nuestra Senora de la Almudena.

Na miejscu możemy wypożyczyć samochód, którym warto pojechać na południe do Toledo. To nie duże miasto położone w skalistym zakolu rzeki Tag. Przez jeden ze starych kamiennych mostów można wjechać do miasta. Tutaj warto zwiedzić jego najcenniejszy zabytek, czyli budowana przez 250 lat katedrę z 22 kaplicami. Jedna z nowych kaplic kryje olbrzymią, ważącą 200 kilogramów srebrną monstrancję. Podziw budzą tez obraz el Greco. Malarz mieszkał w Toledo przez 44 lata. Spuścizną po panującej tu w średniowieczu mieszance kultur są zabytkowe meczety i synagogi. Najpiękniejsza z nich to Santa Maria La Blanca z XII wieku.

Kolejnym miastem na szlaku Don Kichota jest Consuegra. Z daleka widoczne jest wzgórze, na którym znajduje się 13 białych, XVI-wiecznych wiatraków. Z Toledo można przejechać do niedalekiego Alcazar de San Juan, leżącego w samym środku La Manchy. I tutaj natrafimy na pomnik słynnego duetu i samego Cervantesa.

Posiadając samochód można zdecydować się na objazd okolicznych miasteczek związanych z powieścią Cervantesa. Pierwszym na szlaku jest Campo de Criptana, które znany jest z 10 zabytkowych wiatraków stojących na wzgórzu, w czasach Don Kichota ich liczba wynosiła 30, a może nawet 40. Dalej drogą ciągnącą się po horyzont dojedziemy do El Toboso, gdzie mieszkała ukochana Don Kichota, Dulcynea. Pierwowzorem jej była piękna wieśniaczka Aldonza Lorenzo.

Koniecznie musimy też pojechać do Ciudad Real, gdzie możemy obejść centrum z XVII-wieczną katedrą i gotyckimi kościołami San Pedro i Santiago. Na koniec warto udać się do muzeum Don Kichota, Tylu Don Kichotów co tam, nigdzie więcej na świecie nie zobaczymy.

Przeloty z Katowic koło Pyrzowic do madryckiego portu lotniczego Bajaras, w obie strony dla dwóch osób kosztują w zależności od sezonu. Za bilety lotnicze musimy zapłacić od 600 do 1200 zł. Pokój dwuosobowy ze śniadaniem w hotelu o trzygwiazdkowym standardzie kosztuje od 150 do 200 zł. La Mancha słynie z upraw czosnku, sadzi się go zimą, kiedy rejon staje się krainą śniegu i lodu, a temperatury spadają do 20 stopni Celsjusza.