Świnoujście położone jest na 44 wyspach; trzech większych (Wolin, Karsibór i Uznam) i kilkudziesięciu, na których nikt nie mieszka. W lewobrzeżnej części miasta jest duży port jachtowy, w którym jednocześnie może cumować nawet 150 jachtów średniej wielkości.
W dawnym ratuszu (jednym z najstarszych budynków w mieście) obecnie mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego a głównym symbolem miasta jest znak nawigacyjny, stojący tu już od 100 lat, biały wiatrak. Wiatrak usytuowany jest u ujścia rzeki Świny do Morza Bałtyckiego na kamiennym falochronie najdłuższym w Europie ( prawie półtora kilometra).
Unikatowy mikroklimat sprawił, że Świnoujście od stu lat jest jednym z najpopularniejszych kurortów w tej części Europy. W dzielnicy nadmorskiej stare pensjonaty to prawdziwe perełki architektury uzdrowiskowej.
Są tu także zorganizowane ścieżki rowerowe (około 100 km), których szlak kończy się po stronie niemieckiej a także międzynarodowy szlak dla pieszych E-9 przygotowany dla uprawiania nordic-walkingu.