Zachwyt można wyrażać na wiele różnych sposobów. Języki świata znajdują odzwierciedlenie nie tylko w mowie. Kontakt z rzeczywistością odbywa się za pomocą wszystkich zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Urzekają nas obrazy, muzyka, zapach, faktura przedmiotów. Bywają miejsca, które w sposób wyjątkowy oddziałują na nas. Niewiele jest osób, które potrafią oprzeć się urokowi Tatr.
Góry zachwycają o każdej porze roku. Wiosną budzą się do życia, a topniejący śnieg i wyłaniająca się spod niego zieleń przynosi tchnienie świeżości. Lato zachwyca paletą barw, przywodzi na myśl odpoczynek, leniwie dni spędzane w otoczeniu przyrody. Jesienne promienie słońca przenikają mglistą sieć dając wrażenie ukrytej tajemnicy. Zimą nie sposób przejść obojętnie wobec potęgi górskiego masywu pokrytego białą szatą.
Zakopane już od XIX wieku gromadziło w swych gościnnych ramionach poetów, którzy potrafili wyrazić słowami niesamowitość krajobrazu tatrzańskiego.
„Spośród wąwozów przedtatrzańskich wzgórzy,
Znad gajów brzozy, znad świerków wierzchołka,
Cicha wiosczyna czasem się wynurzy
Lub dwór szlachecki, lub wieża kościołka (…)” – pisał Władysław Syrokomla.
Artyści rozprawiali zarówno o urokach góralskiego miasteczka, jak i o karpackich szczytach, jeziorach, lasach, dolinach i polanach. Szczególnie ukochanym miejscem stało się Morskie Oko, który opiewał między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer:
”Skądże to wielkie i ciche zwierciadło
na Karpaty spadło?
Któż nad nim te nagie skały
Ustawił w ołtarz wspaniały? (…)”
Szereg znanych i wybitnych postaci, jak Maria Konopnicka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, czy Tadeusz Miciński za pomocą poezji opowiadali o Podhalu. Niektórzy jak Jan Kasprowicz związali swoje życie na stałe ze stolicą regionu i zamieszkali w Zakopanem.
Tatrzańskie góry są wręcz idealnym miejscem do odnalezienia inspiracji, fascynacji, napawania się wyjątkowym widokiem. Natchnienie znajdą tu nie tylko poeci. Piękno bowiem pobudza do ogólnej kreatywności. Zatem, jeśli szukasz odetchnienia, które pomoże Ci równocześnie uporać się z trudną pracą, nie zwlekaj, tylko przyjeżdżaj w miłe progi polskich Karpat. Znajdź miłe miejsce, przychylne szybkiej akomodacji. Ważne, aby mieć piękny widok, wygodny fotel i stolik przy którym będzie można popracować. Jeśli chodzi o nocleg Zakopane stwarza tak wiele możliwości, że z pewnością każdy znajdzie miejsce w pełni zadowalające.
Być może w takim miejscu łatwiej będzie nauczyć się do egzaminu, napisać pracę, zastanowić się nad swoją przyszłością, nadrobić zaległości w pracy. Bez zgiełku codzienności, palących terminów i ogólnego zabiegania łatwiej skupić się na tym co w danej chwili najważniejsze. A może i przyjdzie natchnienie i przy okazji powstanie jakiś poruszający wiersz?