Wakacyjny wypoczynek latem jest dla wielu z nas jedyną okazją do tego, aby wreszcie porządnie wypocząć od pracy, domowych obowiązków i codziennej rutyny.

Zaplanowany urlop to jednak nie wszystko – czeka nas jeszcze wybór odpowiedniej bazy noclegowej (np. na Interhome) oraz atrakcji, jakie ma nam do zaoferowania dany region. Wcześniej jednak musimy podjąć decyzję, czy nasze wakacje chcemy spędzić nad morzem, jeziorem czy w górach. A może są jeszcze jakieś inne miejsca warte spędzenia letniego czasu?
Kraina zamków i pałaców

Nie każdy pewnie wie, że Dolny Śląsk, a szczególnie Kotlina Jeleniogórska to prawdziwa skarbnica zamków i pałaców. Takiego nagromadzenia dawnych szlacheckich rezydencji i warowni nie ma nie tylko gdzie indziej w Polsce, ale i w całej Europie. Rejon ten przez wieki był świadkiem wielu zbrojnych konfliktów i z tej racji powstało na nim bardzo dużo różnego rodzaju architektonicznych założeń – mniej lub bardziej obronnych.

Pierwszym zamkiem, który od razu przychodzi na myśl, gdy mówimy o tym rejonie, jest oczywiście zamek w Książu. Rezydencja ta położona jest na terenie parku krajobrazowego w administracyjnych ramach miasta Wałbrzycha. Zamek w Książu, zwany perłą Dolnego Śląska, posiada aż 400 komnat (jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu).

Innym znakomitym reprezentantem dolnośląskich rezydencji, zdecydowanie wartym odwiedzenia, jest zamek Czocha. Położony na terenie gminy Leśna w Łużycach Górnych w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami był miejscem, w którym ze względu na jego wyjątkowy wygląd nakręcono takie filmy jak „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Gdzie jest generał?” czy „Wiedźmin”. Podobnie jak zamek w Książu, tak i ten otoczony jest przez malownicze lasy i co równie ważne w ciepłe wakacyjne dni – położony jest nad Zalewem Leśniańskim.

Dolnośląskie rezydencje i warownie to magiczne miejsca, przyciągające miłośników tajemnic i historii o ukrytych skarbach. Są nie tylko świadectwem bogatej historii tego regionu, ale także sprawiają, że zwiedzanie ich latem, gwarantuje nam świetną zabawę i niebanalne doświadczenie, z którym nie mogą się równać żadne inne wakacje.