Staranne zaplanowanie wypoczynku nie jest jak się niektórym wydaje stratą czasu, ale tak naprawdę jedynym sposobem na to, aby podczas urlopu rzeczywiście wypocząć.

Tylko wtedy ma się szansę odpowiednio zregenerować i nabrać sił do dalszej pracy, co podczas nieodpowiednio spędzanego urlopu jest niewykonalne. W wielu przypadkach pomocne w planowaniu urlopu są poradniki turystyczne dostępne zarówno ww wersjach papierowych jak również internetowych. Czasami warto również zwrócić uwagę komentarze pojawiające się pod wspomnianymi tekstami, bo z nich można dowiedzieć się o miejscach, które nie zostały opisane w przewodnikach, a jednocześnie są bardzo ciekawe i warto je zobaczyć. Zróżnicowana turystyka to doskonały wybór dla wymagających turystów, którzy chcieliby móc pochwalić się bliskim udanym urlopem.

W celu uproszczenia całego wyjazdu można również ograniczyć wybór przeglądanych ofert wakacyjnych do absolutnego minimum i skupić się wyłącznie na promocyjnych ofertach biur podróży, bo są to ciekawe propozycje.