Jak czytać skalę stanu morza?

Zostać żeglarzem czy morskim rybakiem nie jest marzeniem zbyt wielu osób. Mówiąc prościej, nie są to zbyt popularne zawody i rozchwytywane kierunki rozwoju. Powodów tego stanu jest wiele. Na czele minusów możemy znaleźć np. skomplikowany okres przyuczenia się do tych jakże niebezpiecznych zawodów. Zestawiając to wraz z nieporównywalnymi zarobkami z tego tytułu, dla wielu nie jest to gra warta świeczki.
Doskonałym przykładem skomplikowania na pozór prostych rzeczy jest odczytywanie warunków pogodowych i na ich podstawie ocena zarówno zagrożenia, jak i podjęcia niezbędnych decyzji, których słuszność możne przesądzić nawet o niejednym życiu.
Jedną z dokładniejszych i bardziej popularnych wśród żeglarzy Bałtyku jest duńska prognoza pogody. Na przestrzeni lat zyskała ona na wiarygodności, przez niezwykle dużą dokładność.
Skala Stanu Morza, podawana przez meteorologów specjalizujących się w badaniu i przewidywaniu zachowania morza prezentuje się następująco.
Skala ta obejmuje dziesięć różnych stanów, które wyrażone są w cyfrach odpowiadających zarówno sile wiatru, jak i zachowaniu tafli wody.
Morze od zupełnie spokojnego, poprzez lekko wzburzone może być także nadzwyczaj rozszalałe, co wprawionemu wilkowi morskiemu od razu przechodzi myśl o wypłynięciu na szerokie wody. Dla nowicjuszy tym bardziej jest to ważna informacja, ponieważ znając i rozumiejąc tę skalę, nie muszą przekonywać się o opłakanych skutkach pływania po wzburzonym morzu. Niejednokrotnie może to ocalić życie i zdrowie wielu osób.