Psychika ludzka działa według pewnych określonych mechanizmów uniwersalnych, lub ogromnie podobnych dla wielu ludzi. Jednym z tego typu mechanizmów jest lęk. Bardzo często pojawia się on w chwilach, kiedy ludzie stają przed nieznanymi sytuacjami. Jedną z okoliczności, która bardzo często wzbudza strach w wielu osobach jest właśnie lot samolotem.
Wynika to nie tylko z faktu, iż ludzie ci stają przed nowym doświadczeniem, ale też z wielu stereotypów myślowych. Media dość często donoszą o różnego rodzaju katastrofach i wypadkach lotniczych, czy atakach terrorystycznych w których było dużo ofiar śmiertelnych, co przyczynia się do wzrostu strachu przed lataniem. Ludzie, którzy po raz pierwszy lecą samolotem, bardzo często myślą sobie: „a co jeśli wydarzy się katastrofa lotnicza?”, „a co będzie jeśli zginę?”. Wszystkie czarne wyobrażenia tego typu uruchamiają strach.
Lęk przed lotem samolotem nie zawsze wynika tylko z przewidywań, że samolot, którym się leci może się rozbić, ale często też z obawy, że zapomnimy ważnych dokumentów i nie zostaniemy wpuszczeni na pokład aeroplanu, lub że zabłądzimy na lotnisku.