Obóz tematyczny to jedna z form turystyki, która to doskonale się sprawdza. Jest to rozwiązanie tak dla młodzieży, dorosłych, jak i dzieci. W tym ostatnim przypadku niekiedy można wspomnieć o obozach, gdzie to rodzice również mogą wziąć udział. Obozy takie mają niejako charakter szkoleniowo-rozwojowy. Wszystko jednak odbywa się tu poprzez zabawę. To gdzie też obóz dla dzieci się odbędzie, w dużej mierze zależy od tego, czego będzie dotyczyć główna część programu.

Tego typu obozy organizowane są podobnie jak inne wyjazdy, takie jak choćby kolonie. Dotyczą one różnych pór roku. Jednym razem będzie to obóz narciarski, innym razem morskie, lub górskie wakacje. Atrakcji dla najmłodszych nie brakuje w takich miejscach.

Rozrywka tego typu może troszkę przypominać obozy harcerskie, czy dla młodszych, te dla zuchów. Słusznie mówi się tu o możliwości rozwoju dziecka, tak fizycznego, jak i umysłowego, zaradności, obycia w grupie, rozwijania zainteresowań i poznawania świata, czyli często czegoś, o co na co dzień nie jest łatwo.